در فرایند کهنه نمایی با استفاده از مواد کلر دار الیاف پشم نوک تیز و فلس‌های خود را از دست می‌دهد. در نتیجه این عامل لطافت و نرمی فرش افزایش می‌یابد. این عامل باعث می‌شود رخ فرش حالتی کهنه و گویا مدتی از کاربرد فرش میگذرد، بیابد. به این کار کهنه شور کردن گویند. عموماً هدف از این کار صادرات فرش به کشورهای اروپایی می‌باشد. برای این کار از مواد گوناگونی استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها به شرح ذیل است.

کهنه کردن با خاکستر

این روش که از قدیم هم مرسوم بوده، چوب را سوزانده و آن را به صورت خاکستر در می‌آورند. خاکستر بدست آمده را با آب مخلوط کرده و بر روی فرش می‌ریزند. این عامل باعث می‌شود خاکستر در میان الیاف نفوذ کرده و باعث کهنه شدن فرش شود.

کهنه کردن با خاک رس

خاک رس را با کمی اب مخلوط کرده و به صورت گل در می‌آورند و سپس به روی فرش می‌مالند. بعد از گذشت مدت زمان یک هفته، گل‌ها را از سطح فرش جدا کرده و آن را مورد شست‌وشو قرار می‌دهند.

کهنه کردن با کاهگل

کاهگل دارای خاصیت اسیدی است و این عامل باعث کهنگی فرش می‌شود. برای این کار کاهگل را به صورت ملات درآورده و روی فرش می‌مالند تا خشک شود. این کار باید حداقل یک هفته به طول بیانجامد.

کهنه کردن با وسیله آفتاب

این روش، طبیعی‌ترین و مطلوب‌ترین راه برای کهنه کردن فرش است. چون رنگ‌های موجود در فرش به طور یکنواخت و یکدست، تندی خود را از دست می‌دهند و در اصطلاح کهنه می‌شوند. البته در انجام این روش باید در نظر داشت که نباید آفتاب  شدید و سوزان باشد. زیرا در این صورت پرز فرش دچار سوختگی و در مواردی رنگ‌ها به زردی گرایش می‌یابند.

کهنه کردن بوسیله پوست انار و پوست گردو

پوست انار و یا پوست گردو را به مدت یک و یا دو روز در آب خیس می‌کنند تا از خود رنگ پس دهد. سپس آن را با آب بیش‌تری مخلوط کرده و بر روی فرش اسپری می‌کنند. مدتی زمانی که این اسپری باید بر روی فرش باقی بماند به میزان کهنگی و صلاحدید استادکار بستگی دارد. این ماده باعث می‌شود رنگ فرش به فام رنگی کرم گرایش یابد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید